مقالات

انواع پارچه کرپ

آشنایی با پارچه کرپ و انواع آن

پارچه کرپ یک پارچه بسیار لوکس و سنتی است که از ابریشم ساخته شده اما در این دنیای مدرن از هر مواد دیگری هم ممکن است آن را بسازند. انواع کرپ از نازک و سبک تا ضخیم و سنگین موجود است و کاربرد این پارچه ها بسیار وسیع است. اکثر پارچه های کرپ ظاهر زیبایی دارند و جزیی از انواع پارچه های محبوب برای دوخت و دوز یا حتی دکور محسوب می شود.

پارچه کرپ چیست ؟

کرپ یک ابریشم، پشم یا یک پارچه صنعتی است که ظاهر برآمده و حاوی خطوط و چروک هایی در بعضی از قسمت هاست. کلمه کرپ از یک کلمه فرانسوی گرفته شده است، به معنای کوچک، نازک و پنکیکی می باشد. معمولاً انواع سبک و متوسط دارد و در هر وزنی موجود است. پارچه کرپ برای دوختن لباس ها، پیراهن ها، کت شلوارها، بلوزها و غیره استفاده می شود که همچنین در دکور خانه مثل پرده ، بالش و غیره نیز مورد استفاده قرار می گیرد.
مراحل تولید و عرضه پارچه | پارچه | نساجی | بافندگی | تولید پارچه | اصفهان  پارچه |عرضه پارچه |

کرپ چگونه ساخته می شود ؟

کرپ می تواند از انواع پارچه ها از جمله پارچه های طبیعی مثل ابریشم خام ، نخ یا پشم و پارچه های صنعتی مثل پلی استر و ریون ساخته شود . همه پارچه های کرپ ظاهر منحصر به فرد خودشان را دارند. انواع مختلفی از روش ها برای تولید این پارچه ها هم وجود دارد که روی ظاهر شان تاثیرگذار است. مواد به کار رفته در این پارچه با روش های به کارگیری شده، باعث ایجاد یک بافت زیبا در آنها می شود.

 

مراحل تولید پارچه - ماده اولیه برای تهیه پارچه چیست؟

انواع مختلف کرپ چیست ؟

چنانچه در این بخش از دنیای مد نمناک میخوانید انواع مختلف و بی شماری از پارچه های کرپ وجود دارد که بر اساس روش های ساخت پارچه، متفاوت هستند.

کرپ چینی :

کرپ چینی یک پارچه سبک است که معمولاً از ابریشم ساخته می شود. ابریشم به کار رفته در این نوع کرپ، با ابریشم های دیگر مشابه نیست. دارای یک سطح لطیف با ظاهری مات می باشد. کرپ های چینی پلی استر معمولاً نسخه به صرفه تری هستندپارچه کرپ حریرپارچه کرپ حریر.

1کرپ ژورژت :

پارچه کرپ ژورژت دارای یک سطح صاف با ظاهری لطیف می باشد که از ابریشم های مصنوعی مثل فیبرها و ریون تشکیل شده است. ابریشم ژورژت انعطاف پذیری کم با ظاهر بسیار زیبا دارد . پارچه کرپ ژورژت، پارچه ای محبوب برای دوخت پیراهن است.

2کرپ موس:

این نوع پارچه به صورت زمینه خزه مانند (اکثراً با پلی استر) تولید می شود که یک نوع از آن دارای تاروپودی از نخ چند لا (یک لا استات و یک لا نخ کرپ ویسکوز ریون ) است که با هم پیچ و تاب داده می شوند. این نوع پارچه مناسب دوخت بلوز و پیراهن و دارای رنگ های ساده و طرح های چاپ شده است.

3کرپ غواصی:

این پارچه دارای خاصیت کشسانی فوق العاده ای است و برای مصارفی مانند دوخت خرج کار، کوسن، رمیزی، لباس و مانتو مناسب می باشد.

 

کرپ غواصی

کرپون:

این پارچه از ابریشم یا ویسکوز ریون و گاهی از پنبه و پشم و یا ترکیبی از هر دو تولید می شود و از کرپ متوسط و معمولی ضخیم تر، محکم تر، زمخت تر و خشن تر است و بیشتر برای لباس کودکان و نوزادان استفاده می شود.
پارچه کرپ و انواع آن - ویرگول

 

کرپ حریر:

کرپ حریر یکی دیگر از انواع پارچه های کرپ است که بافت ظریف و بادوامی دارد و برای دوخت انواع لباس های مجلسی، کت و شلوار و مانتو بسیار مناسب است.

پارچه کرپ حریر - خرید مستقیم پارچه از کارخانه

کرپ فلورانس:

پارچه کرپ فلورانس دارای جنس لطیفی است و قابلیت شست و شو و اتو خور راحتی دارد که می توان از آن در دوخت مانتو، بلوز و دامن، کت و شلوار، لباس مجلسی و فرم اداری و چادر استفاده نمود. ( توجه بفرمایید در این نمونه, بزرگنمایی تصویر بسیار بالاست )

خرید پارچه کرپ - پارچه ربانی

کرپ پشمی :

کرپ پشمی سطحی ضخیم تر و بهتری دارد و از پشم ساخته شده است. گاهی اوقات در ساخت آن پارچه های مصنوعی صنعتی و نخ هم به کار رفته است. معمولاً وزن سبک تا معمولی دارد. در برابر چروک مقاوم است و اغلب برای دوخت و دوز کت شلوار ، شلوار و پیراهن به کار می رود.

کرپ اسکاچی:

کرپ اسکاچی یکی دیگر از انواع پارچه های کرپ است که کمی حالت کشسانی و ریزش زیبا و حالت ایستایی خوبی دارد بنابراین با استفاده از این لباس احساس راحتی خواهید داشت. پارچه کرپ اسکاچی ضخیم است و نیاز به آستر ندارد و برای دوخت مانتو و سارافون مناسب است.

فروشنده اصلی پارچه کرپ اسکاچی کیلویی - طلاپود

کرپ گاباردین :

کرپ گاباردین دارای بافت ریز از پنبه و پشم و الیاف مصنوعی با طرح های جناقی و تیغ ماهی و راه راه اریب می باشد که می توان از آن در دوخت کت و شلوار مردانه و شلوار زنانه استفاده نمود.

مشخصات و قیمت پارچه گاباردین / پارچه فروشی آنلاین فاتح
کرپ باربی:

این نوع پارچه که کیفیت فوق العاده ای دارد، دارای ایستایی مناسب است و دچار افتادگی و بور شدن نمی شود، محصول تولیدی کشور اندونزی است و می توان از آن در دوخت مانتو و شلوار استفاده نمود.

کرپ پلی استر:

پارچه کرپ پلی استر به هر نوع پارچه ای گفته می شود که از پلی استر صنعتی دوخته شده است .کرپ پلی استر معمولا وزن سبکی دارد. یک پارچه نازک با ظاهر زیبا است. کرپ پلی استر معمولاً برای پیراهن دامن و بلوز استفاده می شود. گاهی اوقات به گونه ای است که کاملاً کش می آید.

پارچه پلی استر ویسکوز – الیاف ترمه اسپادانا

کرپ پشت ساتن :

کرپ ساتن، یک نوع پارچه ساتن است که یک طرف آن لطیف و نرم مانند ساتن و طرف دیگر کمی زبر، مانند کرپ معمولی می باشد.

قیمت و خرید پارچه ساتن پشت کرپ جامد - نقره ای - عرض 60 "ابریشم پلی استر BTY  فروخته شده برند FWD | مالتینا

کرپ مرویجت:

کرپ مرویجت از نظر ایستایی و نشست روی اندام بسیار مناسب بوده و کرپ مرغوبی است که محبوبیت خاصی نزد طراحان و دوزندگان لباس دارد و برای دوخت لباس های مجلسی و مانتو مجلسی مناسب است.

پارچه کرپ مرویجت ساده مشکی - پارچه ربانی

کرپ گلدار ترک:

از این نوع کرپ می توان برای دوخت کت، مانتو، دامن، سارافون، بلوز، شومیز، پیراهن، لباس، شال و… استفاده نمود و استفاده از آن دارای محدودیتی خاصی نیست.

پارچه کرپ و انواع آن - ویرگول

کرپ حبابی(پفکی):

یکی دیگر از انواع پارچه های کرپ، کرپ حبابی(پفکی) است که الیاف آن برجسته و لطیف است و خیلی کم چروک می شود و برای دوخت پیراهن و شومیزبیشتر استفاده می شود.

خرید پارچه حریر - پارچه ربانی

کرپ کانتون :

کرپ کانتون هم از ابریشم ساخته شده است که از ایالت کانتون در چین آمده است . نام آن هم از همان جا گرفته شده و از لحاظ ظاهر شبیه به کرپ چینی می باشد اما کمی سنگین تر است .

 

پارچه کرپ پوپلین:

این نوع پارچه در گذشته از ابریشم تهیه می شده ولی امروزه از پشم و پنبه و الیاف مصنوعی تهیه می شود و پارچه ای با تارهای ظریف و پودهای ضخیم می باشد.

خرید آنلاین پارچه پوپلین ساده رنگ کاهویی با بهترین قیمت - پارچه نگار

کرپ دیور:

کرپ دیوریکی دیگر از پارچه های کرپ است که الیاف مورد استفاده در آن از جنس نخ پنبه ای بوده و درصد بیشتری پلی استر دارد. پارچه کرپ دیور ضد چروک و بسیار سبک است و برای دوخت انواع لباس های شب، مانتو و پیراهن های کوتاه مناسب است.

مشخصات پارچه دیور بیسکویتی باکیفیت بصورت تخصصی - دیبافت

کرپ خاویاری:

این نوع کرپ دارای گل های نسبتاً درشت و برجسته به اندازه یک دانه خاویار است که بیشتر برای دوخت چادر و مقنعه استفاده می شود.

پارچه فاستونی جودون (آبی سرمه ای) - پارچه ربانی

پارچه کرپ کن کن:

این نوع کرپ معروف دارای بافت نرم و لطیف و با رنگ مشکی است که بیشتر پارچه های چادری پارچه کن کن می باشد.

عرضه بهترین پارچه چادر مشکی کن کن - مرکز فروش چادر مشکی

کرپ موهر:

این نوع پارچه دارای خاصیت کشسانی فوق العاده و خاصیت رنگ پذیری خوبی است و رنگ ها را با درخشندگی و شفافیت زیادی نشان می دهد. این نوع پارچه گران و پرطرفدار است.

 

کرپ پلیسه :

کرپ پلیسه نیز روی خود، کمی ظاهر زیگزاگ مانند دارد. الگو های خاصی روی این پارچه دیده می شود. معمولاً یک ماده وکس مانند با محلول قلیایی روی آن ترکیب شده است. قسمت هایی که وکس ندارند، کمی چروک می شوند، زمانی که وکس خارج شود، پارچه کاملا چروک خواهد شد.

پارچه کرپ - کرپ پلیسه

دیدگاهتان را بنویسید