مقالات

۱۹ روش از بین بردن لکه قهوه از روی لباس

از بین بردن لکه قهوه از روی لباس

قهوه از نوشیدنی های جذاب و دوست داشتنی است؛ اما اگر روی لباس ریخته شود لکه ایجاد می کند. فرقی ندارد که لباس شما یک لباس عادی در خانه یا لباس های رسمی مانند کت تک زنانه، مردانه، مانتو و… باشد، در هر صورت این لکه، زیبایی لباس شما را از بین خواهد برد. برای از بین بردن لکه قهوه از روی لباس روش های متعددی وجود دارد که کاربردی ترین آن ها استفاده از جوش شیرین، گلیسیرین، پودر بچه و… هستند.

بهترین روش های از بین بردن لکه قهوه از روی لباس

در صورت ایجاد لکه قهوه روی لباس، می توانید با روش های ساده ای در خانه با مواد معمولی آن را پاک کنید. به عبارتی از بین بردن لکه قهوه روی لباس در خانه با لوازم عادی هم امکان پذیر است و نیاز نیست حتما آن را به خشکشویی ببرید. ضمن اینکه اگر به موقع و درست اقدام کنید، اثر لکه به خوبی از روی لباس پاک خواهد شد. بهترین شیوه پاک کردن لکه قهوه از روی لباس به کارگیری یکی از موارد زیر خواهد بود:

 1. گلیسیرین
 2. آبلیمو
 3. پودر بچه
 4. آب و صابون
 5. سرکه سفید
 6. سفیدکننده ها
 7. جوش شیرین
 8. نمک
 9. خمیردندان
 10. سفیده تخم مرغ
 11. آب سرد
 12. صابون و گلیسیرین
 13. آب و شکر
 14. مایع لباسشویی یا ظرفشویی
 15. اسپری های لکه بر
 16. آب گازدار
 17. نور خورشید
 18. دستمال مرطوب
 19. الکل

استفاده از گلیسیرین

یکی از متداول ترین روش های از بین بردن لکه قهوه از روی لباس استفاده از گلیسیرین است. ابتدا قسمتی که روی آن لکه دارد را با آب گرم بشویید تا ماده قهوه به خوبی بیرون رود. سپس مقداری صبر کنید تا لباستان کمی خشک شود. حال گلیسیرین را به مدت تقریبا نیم ساعت روی اثر قهوه بگذارید. در نهایت لباستان را به صورت عادی بشویید تا کاملا تمیز شود.

پاک کردن لکه قهوه از روی لباس

کمک گرفتن از آبلیمو

آب لیمو ترش نیز می تواند در پاک کردن لکه قهوه موثر واقع شود. ابتدا لباس خود را آبکشی کنید تا ذرات قهوه و یا شکر داخل لباس به خوبی از بین بروند. سپس کمی آبلیمو را روی ناحیه مورد نظر بریزید و چند دقیقه ای صبر کنید. پس از آن لباستان را با آب گرم آب بکشید تا کاملا تمیز شود. معمولا این روش را برای پاک کردن قهوه از روی لباس سفید توصیه می کنند.

از بین بردن لکه قهوه از روی لباس با پودر بچه

ماده دیگری که می توانید برای از بین بردن لکه قهوه روی لباس به کار بگیرید، پودر بچه است. مقداری پودر را روی قسمتی که لک شده است بریزید و اجازه دهید کاملا در آن نفوذ کند. پس از آن می توانید به کمک یک حوله یا دستمال مرطوب آلودگی را از روی لباس پاک کنید.

پاک کردن قهوه از روی لباس با آب و صابون

یکی از ساده ترین روش های قابل استفاده برای شما، محلول آب و صابون است. به کمک آب ولرم و مقداری صابون یک محلول آماده کنید. سپس قسمتی از لباستان که لکه قهوه دارد را درون آن قرار دهید. حداقل نیم ساعت صبر کنید و سپس لباستان را آب بکشید. در صورت لزوم می توانید این مراحل را دوباره تکرار کنید.

استفاده از سرکه سفید

سرکه سفید پاک کننده قوی برای لکه قهوه روی لباس به ویژه برای لباس های با رنگ روشن محسوب می شود. مقداری سرکه سفید را با آب ولرم ترکیب نمایید. کمی از محلول به دست آمده را روی قسمت لکه دار بریزید یا اسپری کنید. پس از گذشت ۲۰ دقیقه لباستان را با آب ولرم آبکشی نموده تا کاملا لکه قهوه پاک شود.

کمک گرفتن از سفیدکننده ها

برای از بین بردن لکه قهوه از روی لباس سفید می توانید از مواد سفیدکننده استفاده کنید. به عبارتی استفاده از سفیدکننده ها فقط برای لباس های سفید توصیه می شود. ابتدا لباستان را در یک تشت آب سرد خیس کنید. نیم ساعت صبر نموده و بعد از آن به محل لکه سفید کننده بزنید. زمانی که مطمئن شدید مایع سفید کننده به خوبی در قهوه نفوذ کرده است، لباستان را با آب ولرم بشویید.

از بین بردن لکه قهوه از روی لباس با جوش شیرین

جوش شیرین برای از بین بردن لکه قهوه روی لباس

با جوش شیرین نیز می توانید لکه قهوه را از بین ببرید. ابتدا با آبکشی لباس و یا به کمک یک دستمال مرطوب تلاش کنید مواد قهوه از روی لباس را پاک کنید. سپس مقداری جوش شیرین روی محل لکه بریزید. ۲ دقیقه صبر کنید. باقی مانده های جوش شیرین را از روی لباس پاک نمایید. چنانچه هنوز اثر قهوه روی لباستان وجود داشت، نیاز به تکرار نیست و صرفا به صورت عادی باید آن را بشویید.

نمک، پاک کننده مناسب برای لکه قهوه

اگر لکه به تازگی روی لباستان ایجاد شده است و هنوز رطوبت دارد، استفاده از نمک را به شما پیشنهاد می دهیم. البته در صورت خشک شدن لکه نیز می توانید کمی آن را مرطوب نموده و سپس نمک روی آن بپاشید. حدودا ۲ دقیقه صبر کنید تا نمک جذب لباس شود. سپس به کمک یک مسواک آلودگی را از روی لباس پاک کنید. در نهایت لباستان را به صورت عادی بشویید تا هیچ اثری از لکه باقی نماند.

استفاده از خمیردندان

با کمک خمیردندان هایی که سفید رنگ و غیر ژله ای هستند می توانید برای از بین بردن لکه قهوه از روی لباس اقدام کنید. ابتدا کمی خمیردندان روی ناحیه لکه دار ریخته و با مسواک آن را به لباس بکشید. زمانی که لکه کاملا از بین رفت، لباستان را آب بکشید.

پاک کردن لکه قهوه با استفاده از سفیده تخم مرغ

در صورت بروز لکه قهوه روی لباس یا حتی مبل می توانید از سفیده تخم مرغ برای پاک کردن آن استفاده نمایید. ابتدا سفیده تخم مرغ را جدا کرده و هم بزنید تا یکنواخت شود. سپس به آرامی آن را روی ناحیه لکه دار بکشید تا ذرات قهوه را به خود جذب کند. در نهایت لباس را آب بکشید یا با یک حوله نم دار آن را پاک نمایید.

شستن تنها با آب سرد!

شاید عجیب باشد؛ اما بعضا لکه های نسکافه یا قهوه روی لباس را می توانید فقط با آب سرد شستشو دهید تا پاک شوند. ابتدا لباس یا ناحیه لکه دار را در آب سرد خیس کنید و با یک مسواک آلودگی ها را از روی آن پاک نمایید.

استفاده همزمان از صابون و گلیسیرین

با استفاده از صابون و گلیسیرین نیز می توانید برای از بین بردن لکه قهوه از روی لباس اقدام کنید. در گام اول لباستان را در آب گرم خیس کنید یا آن را شستشو دهید. سپس مقداری گلیسیرین روی قسمتی که قهوه به آن ریخته شده است بریزید. تقریبا ۲۰ دقیقه بعد لباستان را با صابون شستشو داده و آب بکشید.

از بین بردن لکه قهوه روی لباس با آب و شکر

برای پاک کردن انواع لکه های قهوه، نسکافه و کاپوچینو از روی لباس، می توانید از محلول آب و شکر نیز استفاده کنید. در این شیوه شما باید لباستان را در حدود ۲ ساعت داخل محلول غلیظی از آب و شکر خیس کنید؛ سپس به صورت عادی آن را بشویید.

پاک کردن لکه قهوه با مایع لباسشویی یا ظرفشویی

روش دیگر استفاده از مایع لباسشویی یا ظرفشویی است. برای انجام این کار مقداری از این مایع های شوینده را با آب سرد ترکیب کنید. سپس محلول را روی محل لک شده بریزید و تقریبا ۵ دقیقه صبر کنید. مراقب باشید که محلول روی لباس خشک نشود. با در نظر گرفتن شدت و عمق لکه می توانید غلظت و زمان را کم و زیاد کنید. در نهایت لباستان را آب بکشید تا به خوبی تمیز شود.

به کارگیری اسپری ها لکه بر

برای اینکه بتوانید لکه های قهوه را از روی لباس پاک کنید، اسپری های لکه بر زیادی در بازار وجود دارند. شما می توانید با کمک آن ها اثر قهوه روی لباس را از بین ببرید. البته به کیفیت اسپری ها و عدم آسیب رسانی آن ها به پارچه لباستان دقت داشته باشید.

استفاده از آب گازدار!

با کمک یک حوله کاغذی و آب گازدار هم می توانید لکه قهوه را پاک کنید. کافی است حوله کاغذی را به آب گازدار آغشته کرده و آن را روی محل لکه بکشید. سپس آن را آب بکشید و صبر کنید تا خشک شود. اگر نیاز بود همین مراحل را مجددا تکرار کنید.

کمک گرفتن از نور خورشید برای پاک کردن لکه قهوه!

این شیوه شاید عجیب به نظرتان برسد؛ اما می توانید لباس خود را به شیوه معمول بشویید و سپس آن را در معرض نور خورشید قرار دهید. با گذر زمان و تقریبا طی ۲ الی ۳ روز، لکه ایجاد شده روی لباس شما پاک خواهد شد.

از بین بردن لکه قهوه با دستمال مرطوب

اگر به محض ایجاد لکه قهوه برای پاک کردن آن اقدام کنید، تنها با یک دستمال مرطوب نیز این کار امکان پذیر خواهد بود. کافی است دستمال مرطوبی را روی ناحیه لک شده قرار داده و فشار دهید. ذرات قهوه جذب دستمال می شوند و به مرور اثر آن از بین خواهد رفت.

از بین بردن لکه قهوه از روی لباس با الکل

کمک گرفتن از الکل

با استفاده از الکل نیز قابلیت پاک کردن لکه قهوه روی لباس را خواهید داشت. شما می توانید مقداری الکل صنعتی یا طبی را روی اثر قهوه بمالید و چند دقیقه ای صبر کنید. سپس لباس را به صورت عادی بشویید تا کاملا پاک شود.

برای از بین بردن لکه قهوه از روی لباس به این نکات توجه کنید!

برای اینکه بتوانید لکه قهوه را از روی لباس راحت تر پاک کنید و آسیبی نیز به لباستان نرسد، حتما به این نکات توجه داشته باشید:

 • مطالعه برچسب توضیحات: حتما قبل از شستشو توضیحاتی که همراه لباس برای شستشو وجود دارد را مطالعه نموده و نکات لازم را رعایت کنید.
 • توجه به جنس پارچه: برای از بین بردن لکه قهوه از روی لباس لازم است به جنس پارچه توجه داشته باشید؛ برای مثال پارچه های ساتن را نمی توانید طولانی مدت در معرض نور خورشید قرار دهید یا پارچه های نخی طبیعی یا مصنوعی شیوه های خاص خود را دارند.
 • در نظر گرفتن رنگ لباس: رنگ لباس نیز در انتخاب روش پاک کردن لکه قهوه موثر است. برای نمونه می توان به استفاده از ماده سفیدکننده فقط برای لباس رنگ سفید اشاره کرد.
 • انتخاب نوع شستشو: معمولا برای از بین بردن لکه قهوه روی لباس بهتر است از نوع شستشوی دستی استفاده کنید؛ مگر اینکه پس از پاک شدن بخواهید آن را در ماشین لباسشویی بشویید.
 • پاک کردن لکه قبل از شستشو: قبل از اینکه لباستان را بشویید، حتما لکه قهوه را از روی آن پاک کنید.
 • اقدام زودهنگام: بهتر است لکه قهوه را بلافاصله پس از ایجاد پاک کنید تا کارتان راحت تر باشد.

جمع بندی و نتیجه گیری

ریخته شدن قهوه روی لباس باعث ایجاد لکه می شود که برای پاک کردن آن باید از روش های مختلفی استفاده کنید. بهترین شیوه های از بین بردن لکه قهوه از روی لباس به کارگیری سرکه سفید، الکل، پودر بچه، نمک، جوش شیرین، محلول آب و شکر، آب گازدار و… هستند. شما باید به تناسب جنس، رنگ، شدت لکه و زمانی که از لک شدن لباستان گذشته است، شیوه مناسب را انتخاب کنید. اگر روش دیگری می شناسید یا تجربه استفاده از روش های ارائه شده را دارید، در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

 

دیدگاهتان را بنویسید