مقالات

9 ترفند کاربردی برای از بین بردن لکه چربی کهنه روی لباس

از بین بردن لکه چربی کهنه روی لباس

در بین لکه های مزاحم هنگام شستشوی لباس، پاک کردن لکه های چربی و روغن پردردسرتر به نظر می رسند؛ به ویژه اگر این لکه ها  قدیمی و کهنه باشند. گاهی این لکه ها روی لباس به صورت برجسته ظاهر می شوند و در نتیجه حذف آنها دشوارتر می شود. ممکن است شما هم با چالش از بین بردن لکه چربی کهنه روی لباس روبرو شده باشید.

حذف کامل این لکه ها زمانی اهمیت بیشتری پیدا می کند که شما هزینه زیادی برای خرید لباس تان پرداخت کرده باشید. به عنوان مثال، در یک دست کت و شلوار زنانه یا مردانه، کت و دامن، یک پیراهن یا مانتو مجلسی شیک و …. در صورتی که لکه به درستی پاک نشود، در پارچه تثبیت شده و زیبایی لباس را تحت تاثیر قرار می دهد. بر خلاف تصور عموم پاک کردن این نوع لکه های چربی کار چندان سختی نیست. کافی است نکات و ترفندهای از بین بردن این لکه ها در خانه آشنایی داشته باشید.

راهکارهای از بین بردن لکه چربی کهنه روی لباس

وجود لکه های چربی روی لباس به ویژه لباس های مورد علاقه مان یکی از اتفاقات آزاردهنده ای است که ممکن است شما هم تجربه کرده باشید. شاید از نظر شما پاک کردن این لکه ها در مواردی که کهنه  و قدیمی هستند تا حدی دشوار باشد. اما با چند تکنیک کاربردی زیر به راحتی می توانید از شر این لکه ها نیز خلاص شوید.

1. جوش شیرین جهت لباس های سنگین و حجیم

جوش شیرین برای از بین بردن لکه چربی کهنه روی لباس

اغلب کارشناسان اولین ماده ای که برای حذف لکه های چربی از لباس پیشنهاد می کنند جوش شیرین است. این ماده می تواند به خوبی به بافت پارچه نفوذ کند و روغن یا چربی باقی مانده در تار و پود آن را از بین ببرد. این روش حذف لکه های چربی عمدتا برای البسه حجیم و سنگین چون انواع کت و کاپشن توصیه می شود.

 استفاده از این ماده به میزانی بیش از حد مجاز به بافت پارچه آسیب وارد می کند. پس در استفاده از آن نباید زیاده روی کرد.

2. سرکه، خلاص شدن از شر لکه چربی کهنه روی لباس سفید

یک راه دیگر از بین بردن لکه چربی کهنه روی لباس به ویژه البسه سفید رنگ سرکه است. برای پاک کردن لکه های چربی قدیمی روی این لباس ها در حالی که پارچه خشک است روغن اضافی آن را بگیرید. در ادامه مقداری سرکه را با مقدار ناچیزی آب ترکیب کنید و روی لکه های لباس بریزید. اجازه دهید یک دقیقه این محلول روی لکه باقی بماند. سپس با مایع ظرفشویی آن را بشویید.

3. از بین بردن لکه روغن با نمک

برای خلاص شدن از شر لکه های روغن روی لباس از نمک هم می توان استفاده کرد. این ماده لکه های چربی را به خود جذب می کند. برای استفاده از این روش یک واحد نمک را با چهار واحد الکل مخلوط کنید و بر روی لکه های روغنی لباس قرار دهید.

4. گچ برای پاک کردن لکه های کوچک چربی

گچ برای از بین بردن لکه چربی کهنه روی لباس

گچ ماده ای است که به خوبی می تواند چربی را از انواع بافت پارچه جدا کند. البته این روش بیشتر برای پاک کردن لکه های کوچک کاربرد دارد.

 مقداری از پودر گچ را بردارید و آن را روی قسمت های لک دار لباس تان بمالید. اجازه دهید 5-4 دقیقه این پودر روی محل لک باقی بماند. در نهایت لباس تان را بشویید.

5. ژل آلوئه ورا، بهترین روش از بین بردن لکه کره

ژل آلوئه ورا یک ماده موثر عالی برای از بین بردن لکه کره روی لباس است. برای استفاده از این روش ابتدا لباس تان را در آب گرم خیس کنید. سپس، ژل آلوئه ورا را روی قسمت های لکه دار لباس به صورت محکم بکشید. و با دست آن را ماساژ دهید.

6. اسپری های لکه بر، پاک کردن لکه چربی قدیمی روی لباس مشکی

اسپری های پاک کننده لکه یک روش عالی برای از بین بردن لکه چربی کهنه روی لباس های مشکی هستند. فقط کافیست اسپری را در قسمت های دارای لک لباس استفاده کنید. سپس لباس تان را در یک طشت از آب داغ قرار دهید. این کار به حذف کامل لکه ها کمک می کند.

نکته مهم برای استفاده از این اسپری ها انتخاب یک محصولات لکه بر تخصصی با توجه به رنگ و جنس پارچه است. در این صورت بافت لباس بیشتر محافظت می شود و آسیب کمتری می بیند.

7. پودر بچه برای حذف لکه چربی لباس رنگی

پودر بچه یک ماده موثر برای از بین بردن انواع لکه های چربی روی لباس رنگی  است. برای استفاده از این پودر کمی از آن را روی قسمت های لکه دار لباس بریزید. 10-5 صبر کنید تا این پودر چربی ها را به خود جذب کند. سپس با استفاده از یک مسواک یا چیزی شبیه به آن پودر را از روی لباس جمع کنید. در نهایت لباس را در آب سرد شستشو دهید.

8. صابون و مایع ظرفشویی، دشمن لکه های روغن روی لباس

لکه های روغن روی هر نوع لباسی را به راحتی می توان با یک ترکیب ساده یعنی صابون و مایع ظرفشویی از بین برد. برای این کار مقداری صابون را در مایع ظرفشویی رنده کنید. به این ترکیب مقدار کمی آب اضافه کنید.

 • از محلول ایجاد شده روی لکه لباس بریزید و با مسواک یا برسی کوچک روی آن بکشید.
 • در ادامه لکه روغن را با سرکه طبیعی شستشو دهید تا خاصیت اسیدی صابون و مایع ظرفشویی کم شود.
 • در نهایت لباس تان را به خوبی با آب شستشو دهید و آن را خشک کنید.
 • اگر لکه به خوبی پاک نشده بود، مجدد این مراحل را تکرار کنید.

9. نشاسته ذرت، بهترین روش حذف لکه چربی لباس حریر

در کنار استفاده از محصولات لکه بر تخصصی برای از بین بردن لکه چربی کهنه روی لباس های حریر، با یک روش خانگی نیز می توان این مشکل را حل کرد. برای این کار باید از نشاسته ذرت استفاده کنید.

 • مقداری از نشاسته ذرت را روی محل لک لباس بریزید و اجاره دهید 15 دقیقه بماند.
 • با یک اسفنج مرطوب یا مسواک نشاسته ریخته شده روی لباس را پاک کنید.
 • لباس را با آب سرد شستشو دهید.

چند نکته کاربردی پاک کردن لکه های چربی لباس

 • برای از بین بردن لکه های چربی هرچه زودتر اقدام کنید. زیرا پس از خشک و سفت شدن پاک کردن آنها دشوارتر می شود.
 • قبل از استفاده از هر روش، ابتدا آن را روی تکه کوچکی از لباس امتحان کنید.
 • به هیچ وجه در اولین گام برای از بین بردن لکه چربی کهنه روی لباس از آب استفاده نکنید. مخلوط شدن آب و روغن کار شما را دشوارتر می کند.
 • بین لایه های لباس یک تکه مقوا قرار دهید تا لکه به قسمت های دیگر پارچه منتقل نشود.
 • قبل از استفاده از روش مدنظرتان، با یک دستمال پارچه ای تمیز روغن اضافی لباس را پاک کنید.
 • برای استفاده از روش مناسب پاک کردن لکه چربی در البسه ای با جنس خاص حتما دستورالعمل شستشوی روی برچسب لباس را مطالعه کنید.

در پایان

گرچه ممکن است از بین بردن لکه چربی کهنه روی لباس دشوارتر باشد، اما غیر ممکن نیست. با کمک روش های ذکر شده در بالا می توانید به راحتی از شر این لکه مزاحم خلاص شوید. به یاد داشته باشید که پاک کردن این لکه ها نیاز به دقت، زمان و تجربه بیشتری دارد. نکته مهم در این موضوع استفاده از روش مناسب پاکسازی با توجه به جنس پارچه است. بنابراین اگر روش صحیح پاک کردن را نمی دانید، هرگز برای این کار اقدام نکنید. در چنین مواردی بهتر است کارتان را به یک خشکشویی مطمئن بسپارید تا هم در زمان و هم در هزینه خود صرفه جویی کنید.

دیدگاهتان را بنویسید