مقالات

مرجع کامل شناخت فرق شومیز و بلوز + آشنایی با تونیک و تفات آن با شومیز

فرق شومیز و بلوز

لباس ها علاوه بر اینکه از بدن ما در برابر سرما، گرما، آلودگی و… محافظت می کنند، منعکس کننده فرهنگ، شخصیت و سلیقه ما نیز هستند؛ بنابراین استفاده از لباس های مناسب اهمیت بالایی دارد. برای داشتن پوششی جذاب و شیک، باید فرق شومیز و بلوز و تفاوت آن دو با تونیک را بدانید تا بتوانید با توجه به موقعیت، لباس مناسبی تهیه کرده و بپوشید.

اصلی ترین تفاوت شومیز زنانه، بلوز و تونیک در قد این لباس هاست. به گونه ای که بلوز از همه کوتاه تر، بعد شومیز و در انتها تونیک قرار دارد. همچنین تونیک و بلوز جلو بسته هستند در حالی که شومیز ها در هردو حالت جلو باز و بسته دوحته می شوند. از اصلی ترین تفاوت های دیگر این دو پوشش، جنس پارچه تولید کننده آنهاست که شومیزها معمولا کیفیت بالاتری دارند و از پارچه های گران قیمتی مانند لنین، ساتن، حریر و… دوخته می شوند. با اینکه هر سه لباس را می توان در انواع مجلسی و اسپرت تهیه کرد، اما شومیزها با داشتن جزئیاتی مانند سنگ کاری، نگین، گلدوزی، یقه های برجسته، سر آستین های شیک و مواردی از این قبیل، انتخاب مناسب تری برای مهمانی های رسمی هستند.

مهم ترین فرق شومیز و بلوزو تونیک

نداشتن پوشش مناسب در هر مکان باعث می شود هر چقدر هم لباس شما زیبا یا گران باشد، جذابیت آن به چشم نیامده و شما را خسته، آشفته یا شلخته نشان دهد؛ بنابراین نیاز است تا فرق شومیز و بلوز با تونیک را کامل بدانید.

شومیز بلوز

تونیک

دکمه

معمولا دکمه دار جلوبسته و بدون دکمه

جلو بسته بدون دکمه

پارچه

معمولا از پارچه های با کیفیت مانند حریر، لنین و… هر نوع پارچه ای می تواند باشد.

از هر نوع پارچه ای می تواند باشد.

رسمی بودن

شومیزها معمولا دارای استایل رسمی تری هستند. در هر دو نوع رسمی و اسپرت کاربرد دارند.

با توجه به نوع پارچه، دوخت و… می تواند اسپرت یا رسمی باشند.

جزئیات

شومیزها عموما با داشتن نگین، گلدوزی و… مجلسی تر هستند. در بلوزها معمولا از گلدوزی و جزئیاتی این چنینی استفاده نمی شود.

تونیک می تواند دارای جزئیاتی مانند گلدوزی، نگین و… باشد.

طول

طول شومیزها نسبت به بلوز مقداری بلندتر می باشد.

طول بلوزها کوتاه تا خط شلوار است.

تونیک عموما بلندتر از شومیز و بلوز ها هستند.

یقه

می تواند به دو صورت با یقه یا بدون یقه باشد. معمولا بدون یقه برجسته- دارای یقه گرد یا هفتی

معمولا بدون یقه برجسته

سر آستین

شومیز های بلند عموما دارای سر آستین های کلاسیک هستند. طرح بلوزها بدون سر آستین می باشد.

وابسته به نوع آن می تواند با سر آستین یا بدون آن باشد.

قابلیت پوشیدن با شلوار، دامن، جوراب شلواری شلوار

شلوار، شلوارک و جوراب شلواری

شومیز زنانه، شیک و جذاب

برای اینکه بخواهید فرق شومیز و بلوز را متوجه شوید ابتدا لازم است هر کدام را به درستی بشناسید. اگر بخواهیم شومیز را به زبان ساده ای معنا کنیم، به لباس های مردانه ای که برای خانم ها دوخته شده اند، شومیز زنانه می گویند. در گذشته شومیز به لباس های جلو باز زنانه و مردانه ای می گفتند که زیر پوشش اصلی پوشیده می شد تا از ایجاد لکه عرق روی لباس اصلی جلوگیری کند. در دهه 1780، Chemise به عنوان لباس مخصوص سوارکاری شناخته شد؛ اما کم کم با مورد استقبال قرار گرفتن، به صنعت مد و کمد هر خانم شیک پوشی ورود پیدا کرد.

شومیز زنانهبرای خرید شومیز اکسسوری کلیک کنید.

انواع شومیز

امروزه این لباس محبوب توسط پارچه هایی با کیفیت مانند حریر، لنین، نخ پنبه و… در مدل های ساده، طرحدار، گلدار و غیره تولید و استفاده می شود. از این رو انواع شومیز زنانه را می توان به صورت زیر دسته بندی کرد:

 • شومیز رسمی یا مجلسی
 • اسپرت
 • جلو بسته
 • پشت باز
 • آستین بلند
 • آستین کوتاه
 • بدون آستین
 • حریر
 • یقه گرد یا هفت
 • یقه پلیسه
 • یقه پاپیونی

بلوز چیست؟

بلوز زنانه  بلوز که از یک واژه فرانسوی آمده است، به لباسی می گویند که معمولا گشاد، کوتاه (عموما تا روی باسن) و جلو بسته است و نمی توان آن را درون شلوار برد. بلوزها به دلیل راحتی در گذشته مورد استفاده هنرمندان، کشاورزان و دهقانان قرار می گرفت در حالی که امروزه یکی از آیتم های زیبا و کاربردی در هر کمد است. این پوشش زیبا دارای یقه گرد، هفتی یا اسکی است و می تواند در انواع اسپرت و مجلسی استفاده شود.

بلوزهای نخی، بهترین گزینه برای خانم ها در فصل تابستان هستند.

تونیک چیست؟

تونیک زنانهاگر بلوز شما قدبلندتری داشته و همانگونه جلو بسته باشد، به آن تونیک می گویند. tunic ها عمر کمتری نسبت به شومیز و بلوز داشته و تاریخچه استفاده از آنها به سال 1980 بر می گردد. به طور کلی جنس پارچه، نوع طراحی، داشتن سرآستین و… می تواند تونیک شما را اسپرت یا مجلسی کند.

فرق شومیز با تونیک و بلوز

یک خانم شیک پوش باید بتواند با توجه به هر موقعیت از لباس مناسب استفاده کند. برای این کار علاوه بر شناخت هر نوع پوشش، نیاز است با تفاوت آنها با یکدیگر آشنا شوید.

1. دکمه

یکی از اساسی ترین تفاوت شومیز و بلوز در داشتن یا نداشتن دکمه آنهاست. به طور کلی نحوه دوخت و برش بلوز و تونیک به صورت جلوبسته و بدون دکمه است در حالی که شومیزها اکثرا دارای دکمه می باشند.

2. پارچه

با اینکه هر سه پوشش بلوز، شومیز و تونیک می توانند از پارچه های مختلفی باشند؛ اما معمولا بلوزها از پارچه هایی راحت و خنک دوخته می شوند. درحالی که شومیزها عموما از جنس پارچه های باکیفیت مانند لنین، حریر، ساتن و… می باشند. در انتخاب تونیک، دست شما در انتخاب پارچه باز است.

3. رسمی بودن

برای بیان تفاوت شومیز با تونیک و بلوز خیلی نمی توان رسمی بودن یا نبودن آنها را مشخصه بارزی دانست؛ زیرا نوع دوخت، برش، پارچه و… می تواند هر یک از این سه پوشش را تبدیل به لباسی مجلسی یا اسپرت کرد. اما اگر بخواهیم به طور کلی نگاهی به این سه Dress زیبا داشته باشیم، شومیزها عموما بیشتر به عنوان یک لباس مجلسی و رسمی به شمار می روند. تونیک و بلوز با اینکه می توانند در هر دو نوع مورد استفاده قرار بگیرند، بیشتر به عنوان یک لباس راحت و ساده کاربرد دارند.

4. جزئیات

با توجه به خصوصیات پارچه لنین، حریر و ساتن، این پارچه ها برای لباس های مجلسی استفاده می شوند. یکی دیگر از مواردی که به جذابیت پوشش شما می افزاید استفاده از جزئیاتی تزئینی مانند نگین، پولک دوزی، گلدوزی و… است که این مورد بیشتر در شومیزها کاربرد دارد.

5. طول لباس

اگر بخواهیم به مهم ترین فرق شومیز و بلوز اشاره کنیم، طول این دو لباس است. بلوزها عموما قد کوتاهی دارند و تا خط شلوار می آیند؛ درحالی که شومیزها طول بیشتری نسبت به آنها دارند. قد تونیک نیز از هر دو مورد قبل بیشتر است.

6. یقه

بلوزها کلا یقه برجسته ندارند و بالای لباس به صورت هفتی یا قایقی است. این مورد در تونیک و شومیزها با توجه به اینکه مجلسی یا اسپرت هستند، انواع مختلفی دارند.

7. سرآستین

عموما سرآستین مخصوص لباس های مجلسی است؛ بنابراین بیشتر برای شومیزها کاربرد دارند و در تونیک و بلور از آنها استفاده نمی شود.

8. قابلیت پوشیدن با

بلوزها با توجه به اینکه قد کوتاهی دارند، عموما فقط با شلوار یا شلوارک استفاده می شوند؛ در حالی که شومیز و تونیک را می توان علاوه بر موارد فوق با جوراب شلواری، دامن و… نیز ست کرد.

سخن نهایی

امروزه با توجه به اهمیت پوشش و استایل، هر خانم شیک و خوش پوشی باید فرق شومیز و بلوز با تونیک را بداند. به طور کلی شومیز و بلوز در طول لباس، جنس پارچه، مجلسی یا اسپرت، بسته یا جلو باز بودن و… با یکدیگر متفاوت هستند. تونیک ها نیز پوششی شبیه بلوزها هستند که قد بلندتری دارند. در لباس های مجلسی مانند شومیزها، داشتن کیفیت بالای پارچه، دوخت تمیز، برش زیبا و… کمک می کند تا استایل شما جذاب تر به نظر برسد؛ بنابراین محلی که از آن خرید می کنید مهم است. گالری پویان، با ارائه انواع لباس های مجلسی و اسپرت زنانه از مرغوب ترین جنس و در طرح هایی زیبا، همراه شما در داشتن استایلی شیک و منحصر به فرد است.

سوالات متداول

علت اشتباه گرفتن شومیز و بلوز چیست؟

اکثر افراد به این دلیل که تفاوت شومیز و بلوز نمیدانند، این دو پوشش را به اشتباه به جای هم استفاده می کنند در حالی که با توجه به نکات ظریفی مانند قد لباس، جنس، یقه، سر آستین و… به راحتی می توانید این دو را از یکدیگر تشخیص دهید.

در انتخاب شومیز و بلوز باید به چه نکاتی توجه داشت؟

هنگامی تفاوت این دو لباس زیبا را شناختید، باید توجه داشته باشید که پوشش خوب باید از جنسی مرغوب، اندازه ای مناسب، رنگ زیبا، برش و دوخت تمیز و… باشد تا به استایل شما زیبایی ببخشد.

دیدگاهتان را بنویسید